Na Inštitutu za raziskovanje trga in medijev, Mediana smo ugotavljali, kako prebivalci Slovenije ocenjujejo različne ukrepe, sprejete za obvladovanje epidemije korona virusa, pa tudi, kakšno je mnenje prebivalcev Slovenije o različnih trditvah, povezanih s korona virusom.
GRAF 1: V kolikšni meri podpirate spodnje ukrepe? Prosimo, ocenite vsak ukrep na lestvici od 1 (sploh ne podpiram) do 5 (popolnoma podpiram).
Največjo podporo ugotavljamo za ukrep podaljšanja veljavnosti turističnih bonov, ki ga (popolnoma) podpira 83 % vprašanih. Sledi prepoved zbiranja več kot 6 oseb, ki jo (popolnoma) podpira 59 %, (sploh) ne podpira pa 21 % prebivalcev Slovenije. Precej nižja je podpora uvedbi šolanja na daljavo (28 %) ter omejitvi prehajanja meja občin (25 %).
GRAF 2: Povejte nam, v kolikšni meri se strinjate s spodnjimi trditvami.
Kar šest od desetih državljanov se (popolnoma) strinja, da politični voditelji v Sloveniji korona virus izkoriščajo za nadzor državljanov. 42 % ne verjame, da v Sloveniji od virusa umre toliko ljudi, kot poročajo uradne institucije, 37 % pa se (popolnoma) strinja, da uradne institucije prirejajo podatke o dnevnem številu pozitivnih testov. Trije od desetih vprašanih se strinjajo, da gre pri upoštevanju preventivnih ukrepov za svobodno voljo vsakega državljana.
GRAF 3: Povejte nam, v kolikšni meri se strinjate s spodnjimi trditvami.
Trije od desetih vprašanih se strinjajo, da gre pri upoštevanju preventivnih ukrepov za svobodno voljo vsakega državljana. Med trditvami, ki jih pogosteje zasledimo na družbenih omrežjih, smo v preteklih mesecih pogosteje zasledili tudi neposredno primerjavo korona virusa s sezonsko gripo. Da sta oba približno enako nevarna, se strinja več kot četrtina vprašanih (27 %), kar 8 % pa se (popolnoma) strinja, da korona virus ne obstaja, še dodatnih 9 % pa je glede te trditve neopredeljenih. Da korona virus dejansko obstaja, torej meni 84 % vprašanih.
Raziskavo je izvedel Inštitut za raziskovanje trga in medijev Mediana med 11. in 12. novembrom 2020 z metodo spletnega anketiranja (CAWI) v okviru Medianinega spletnega panela. V raziskavi je sodelovalo 798 polnoletnih prebivalcev Slovenije. Vzorec je za Slovenijo reprezentativen po spolu, starosti in regiji.
Na Inštitutu za raziskovanje trga in medijev Mediana verjamemo v pomembnost obveščanja javnosti v vseh razmerah. Prav zato raziskave javnega mnenja, ki nam pokažejo trenutno sliko stanja med prebivalstvom Slovenije, izvajamo z lastnimi investicijskimi sredstvi v dobro javnosti in anketirance za njihovo sodelovanje, trud in iskrenost še vedno nagrajujemo.