Medtem ko nas do prvomajskih praznikov loči še mesec dni, si ob relativno ugodnih epidemioloških pogojih hotelirji gotovo obetajo veliko število gostov. A podatki kažejo, da so to morda računi brez krčmarja.
Na Inštitutu za raziskovanje trga in medijev, Mediana smo ugotavljali, kako in kje nameravajo prebivalci Slovenije preživeti prihajajoče prvomajske praznike.
GRAF 1: Ali v letošnjem letu med prvomajskimi prazniki načrtujete oddih?
Kar 60 % vprašanih se med prvomajskimi prazniki ne bo odpravilo na oddih, k tem pa lahko prištejemom še nadaljnjih 17 %, ki bodo sicer vzeli nekaj dni dopusta, a ga bodo preživeli doma. Tako lahko hotelirji računajo le na približno 10 % domačih gostov, ki namravajo počitnice preživeti v Sloveniji. 13 % vprašanih pravi, da bodo počitnice preživeli v tujini v Evropi, odstotek vprašanih pa se bo odpravil izven Evrope.
GRAF 2: Destinacije tistih, ki bodo počitnice preživeli v Sloveniji
Večina tistih, ki nameravajo počitnice preživeti v Sloveniji, se bo odpravila iskat sonce na slovensko obalo (22 %), v toplice oziroma terme (18 %) ali na Gorenjsko (14 %). Redkeje bodo počitnice preživeli v primorju, v hribih, v Prekmurju ali na dnevnih izletih. Približno desetina (12 %) se glede destinacije še odloča.
GRAF 3: Destinacije tistih, ki bodo počitnice preživeli izven Slovenije
Med tistimi, ki se bodo na počitnice odpravili preko meje, največ vprašanih pravi, da bodo počitniške dni preživeli na Hrvaškem (46 %). Redkeje se bodo odpravili v druge države EU (19 %), med odgovori pa je izstopal tudi delež tistih, ki nameravajo počitnice preživeti v Italiji (11 %). Izven EU bo potovala približno desetina vprašanih, pri čemer odgovori nakazujejo, da bo večina slednjih počitnice preživela v državah južno od nas (Srbija, Bosna in Hercegovina, Črna Gora ipd.).
Raziskavo je izvedel Inštitut za raziskovanje trga in medijev Mediana med 30. in 31. marcem 2022 z metodo spletnega anketiranja (CAWI) v okviru Medianinega spletnega panela. V raziskavi je sodelovalo 623 polnoletnih prebivalcev Slovenije. Vzorec je za Slovenijo reprezentativen po spolu, starosti, izobrazbi in regiji. Največja napaka ocene deleža: 2,0.