Na Inštitutu za raziskovanje trga in medijev, Mediana smo ugotavljali, kako prebivalci Slovenije ocenjujejo delovanje vlade na področju komuniciranja, vladnih ukrepov in soočanja s posledicami epidemije, ki je svet pretresla v zadnjih mesecih.
GRAF 1: Kako bi ocenili delo vlade na področju komunikacije z javnostjo v zvezi z ukrepi in njihovim postopnim sproščanjem?
![vlada 1](https://www.mediana.si/wp-content/uploads/2020/05/20200527_vlada1.jpg?x48466)
Kar 26,5 % anketirancev je komunikacijo vlade v zvezi s sprejetimi ukrepi in njihovim sproščanjem ocenilo nezadostno, še nadaljnjih 15,5 % zadostno. Povedano drugače – približno štirje od desetih prebivalcev Slovenije (42 %) so komunikacijo vlade ocenili z najnižjima ocenama. Podobna je slika tudi na drugi strani – kot dobro komunikacijo vlade ocenjuje 23,9 % prebivalcev, zelo dobro pa 18,7. Najvišji dve oceni je torej vladnemu komuniciranju podelilo 43 % prebivalcev.
GRAF 2: Kako zadovoljni pa ste z dosedanjimi ukrepi vlade?
![vlada 2](https://www.mediana.si/wp-content/uploads/2020/05/20200527_vlada2.jpg?x48466)
Nekoliko drugačna je slika, ko prebivalce povprašamo po njihovem zadovoljstvu z dosedanjimi ukrepi vlade. Čeprav je na tem področju z delom vlade popolnoma zadovoljnih »le« 16 % anketirancev, pa je na drugi strani »le« 15 % z ukrepi popolnoma nezadovoljnih. Da so z ukrepi vlade zadovoljni, je ocenila kar dobra četrtina prebivalcev (27 %), še nadaljnjih 23 % pa se nahaja nekje na sredini in so glede zadovoljstva z ukrepi neopredeljeni. Resnično nezadovoljnih je tako le približno tretjina anketiranih, iz česar lahko razumemo, da so bili ukrepi dobro sprejeti, čeravno so si mnenja o njihovem posredovanju v javnost nasprotujoča.
GRAF 3: Prosimo, ocenite svoje strinjanje z naslednjimi trditvami.
![vlada 3](https://www.mediana.si/wp-content/uploads/2020/05/20200527_vlada3_maj_2020.png?x48466)
Nenazadnje smo prebivalce Slovenije prosili le še, da ocenijo svoje strinjanje z nekaterimi trditvami, povezanimi z delovanjem vlade sedaj in v prihodnosti. Kar polovica anketiranih je ocenila, da ne zaupajo vladi, da bo sprejela prave odločitve, medtem ko se s to trditvijo strinja približno 35 %. Podobno razmerje velja tudi za trditev, da prebivalci zaupajo vladi, da je pripravljena na nove svetovne izzive. Tu je nestrinjanje še malenkost višje, in sicer 53 %, medtem ko se s trditvijo strinja 32 % anketiranih. Pogled v prihodnost je torej precej pesimističen.
Povsem drugačna je slika pri trditvi, ki je nekakšna ocena delovanja države v času epidemije. Kar polovica respondentov se namreč ne strinja s trditvijo, da se druge države s korona virusom spopadajo bolje kot Slovenija – tega mnenja je le 23 % vprašanih. Na tem področju so torej prebivalci Slovenije vladi podelili pozitivno oceno. Za primerjavo – svojo državo je kot slabšo od ostalih na področju spopadanja z virusom ocenilo kar 39 % prebivalcev Srbije in 26 % prebivalcev Hrvaške.
Raziskavo je izvedel Inštitut za raziskovanje trga in medijev Mediana 15. in 16. maja 2020 z metodo spletnega anketiranja (CAWI) s pomočjo Medianinega spletnega panela. V raziskavi so sodelovalo 505 prebivalci Slovenije v starosti 15-75 let.
Na Inštitutu za raziskovanje trga in medijev Mediana verjamemo v pomembnost obveščanja javnosti v vseh razmerah. Prav zato raziskave javnega mnenja, ki nam pokažejo trenutno sliko stanja pred prebivalstvom Slovenije, izvajamo pro-bono in paneliste za njihovo sodelovanje, trud in iskrenost še vedno nagrajujemo.